Аптеките, които могат да имат затруднения с електронните рецепти са тези, които досега не са работили с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този процес отдавна тече и те трябва да бъдат информирани много отдавна и да са взели мерки
Това заяви пред БНТ Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Най-важното за електронната рецепта, която ще изпрати 1 май хартиените бюлетини в историята е, че се съхранява информация за всички отпуснати лекарства. Костов не очаква никакви затруднения в процеса на аптеките с електронните рецепти.
Пред Нова телевизия темата коментира и Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.
От 1 май отпускането на лекарства ще е само в електронна форма. След като личният ви лекар ви е предписал медикаменти, ще може да ги купите във всяка аптека срещу предоставяне на ЕГН и датата на издадената рецепта.
„За пациента нищо не се променя. Просто ще имате досие и всеки един лекар ще знае как са ви лекували. Няма никакъв смисъл да ви изписват лекарства на хартия, освен ако не ви трябва този документ, например, за да докажете, че сте взимали определено лекарство. Да речем със застрахователни цели”, обясни Маринов.
Той обясни, че в сайта на НЗОК, със специален код или електронен подпис, потребителите ще могат да виждат лекарствата, изписани им по Здравната каса.
„Ако са ви изписани три лекарства може да си вземете колкото искате от където искате, докато рецепта има давност”, поясни той в ефира на Нова телевизия.
Предвижда се спешните медици и лекарите, които правят домашни посещения, да използват приложение на телефоните, за да може да издават електронни рецепти.
По думите на Димитър Маринов въвеждането на електронна рецепта се е отлагало два пъти, защото част от лекарите не са били готови.
Още: Проф. Сербезова: Електронните рецепти ще облекчат личните лекари